Bize Ulaşın / Contact Us

mscorsvw.exe yüksek işlemci / CPU kullanımı

24 / 01 / 2017 by NET Framework, Operating Systems, Server Yorum yok / No Comments

Bilgisayarınızda işlemci / CPU kullanımı yüzdesinde anormal bir yükselme gördünüz ve bunun sebebi mscorsvw.exe uygulaması mı?

Eğer cevabınız evet ise öncelikle normal şartlar altında korkacak bir durum olmadığını belirtelim.

mscorsvw.exe bir Windows bileşenidir ve .NET Framework kullanan uygulamaların daha hızlı açılabilmesi için gerekli optimizasyonları düzenli olarak yapmaktan mesuldür.

mscorsvw.exe işini bitirdiğinde kendi kendine kaybolur, ancak işini bitirmesi kendi kendine başladığında tam hızda çalılşmadığından biraz uzun sürebilir, ki büyük ihtimalle siz de onun varlığından bu sayede haberdar oldunuz.

Aslında bu çalışma NGEN ile yapılmaktadır. NGEN’in açılımı Native Image Generator’dır  ve bu .NET Framework’ün barındırdığı teknolojilerden biridir.

ngen uygulamasını biz elle çalıştırarak kuyrukta bekleyen işlerin daha bir şekilde işlenip bitirilmesini isteyebiliriz.

Bunu yapmak için öncelikle ilgili Framework versiyonuna ait klasörü açmamız gerekir, bunu yapmak için Task Manager’da aşağıda gösterilen şekilde mscrosvw.exe üzerine sağ tuşla basıp Open File Location seçilir.

Açılan klasörün tam adresi kopyalanır.

Command Prompt açıp kopyaladığımız adresi cd komutu ile yazarak klasöre gireriz.

Örnek: cd C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319

Az önce bahsettiğimiz ngen.exe bu klasör içinde yer almakta, isterseniz aşağıda benim de yaptığım gibi ngen /? komutunu çalıştırarak aksiyon ve parametrelerini inceleyebilirsiniz.

Biz executeQueuedItems parametresini kullanacağız, bu aksiyon kuyrukta bekleyen işlerin hemen işlenip tamamlanmasını emretmektedir. Ve bu işlem kendi kendine başlayandan çok daha hızlı yapcaktır optimizasyonu.

İşlemi başlatmak için şu komutu yazmanız gerekmekte ngen executeQueuedItems , bir kaç dakika içinde çalışma tamamlanacak mscorsvw.exe Task Manager’dan kaybolacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrol / Control * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.