Bize Ulaşın / Contact Us

NANO SERVER

Windows Nano Sunucusu

25 / 04 / 2015 by NANO Yorum yok / No Comments

Windows Nano Sunucusu nedir?

Microsoft’un özellikle bazı servisleri, bulut uygulamaları çalıştırabilmesi ve konteyner görevi görebilmesi için için yarattığı ultra kırpılmış ve optimize edilmiş bir Windows Sunucu versiyonu aslında.

Nano sunucuda grafiksel kullanıcı arayüzü yok. Hatta komut satırı ve PowerShell konsolu da yok. Hatta ve hatta local login olmak da mümkün değil, o sadece servisleri koşturmak için diyebiliriz.

Ayrıca 32-bit desteği, MSI kurulum desteği ve bir çok Windows Sunucu bileşenine de sahip değil.

Yönetimi uzaktan yapılacak bağlantılar ile WMI ve PowerShell aracılığı ile yapılabiliyor. DISM desteği olacak sunucu rolleri ve özelliklerini yönetebilmek için.

Sayılarla Nano

%93 daha küçük VHD Disk boyutuna

%92 daha az kritik güncellemeye

%80 daha az yeniden başlatmaya duyacak.

Bu çok daha minimize hatta MS’in deyimiyle nanomize edilmiş Windows Sunucu versiyonu doğal olarak sadece gerekli bileşenlere sahip olduğundan güvenlik zaafiyetide ciddi derecede düşük olacak. Ölçeklenmeside doğal olarak daha başarılı. Microsoft Channel 9 da yayınladığı bir videoda (https://channel9.msdn.com/Blogs/Regular-IT-Guy/Quick-Nano-Server-Scale-Demo )1TB belleğe sahip bir Nano Sunucuda 1000 adet Nano Sanal Sunucunun nasıl çalıştığını yayınladı.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrol / Control * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.